Egyszere áldás és probléma a szokásosnál csapadékosabb időjárás a mezőgazdaságban
Az esőt a föld elraktározza, így egy hosszabb nyári aszályt is átvészel a vetés. Az előnyök mellé azonban olyan hátrányok társulnak, melyek jelentős károkat okozhatnak. Simon József mezőgazdasági vállalkozó portálunknak elmondta: lehet, hogy a májusi eső aranyat ér, de már elég belőle.
A talajok telítődtek csapadékkal, mostmár olyan mértékben, hogy nem is tudunk rámenni, holott fontos lenne. Az esős és párás idő miatt a gombabetegségek igen elszaporodtak. Főleg a sárgarozsda, amire speciálisan kell védekeznünk. Ahogy, mint említettem sürgős lenne a védekezés, de a felázott puha talajra nem tudunk rámenni.
- fogalmazott a gazda.
Gyergyák Szabolcs az esőt örömmel fogadta, ugyanakkor a megtermelt gabona eladásával, illetve tárolásával kapcsolatban már nem ilyen derűlátó. Ennek egyik oka, hogy az input anyagok ára jelentősen megemelkedett.
Azt mondom, hogy az idén lesz a legdrágább búzánk, de még azt sem tudjuk, hova rakjuk majd a nyáron. Most én sem tudok mit csinálni. Ígérik, hogy van tárolóhely, még talán itt a környéken lesz hova bevinni, de még a géptárolókat is alakítom át gabonatárolóvá. Utána, ha be is tárolunk, hogy ki veszi meg? Nem tudjuk.
- részletezte a mezőgazdasági vállalkozó.
A hazai gabona árát az ukrán termékek beáramlása lenyomta. A problémát úgy orvosolta több közép-európai ország, - köztük Magyarország is -, hogy a gabonafélék és egyéb élelmiszerek Ukrajnából történő behozatalát áprilisban megtiltotta.
Fotók: Zalaegerszegi Televízió