Dohányzásmentes Világnap - pedagógusokat és védőnőket tájékoztattak a káros hatásokról
A résztvevők megtapasztalhatták, milyen kevés oxigén felvételére képes az elfeketedett, beteg tüdő. Milei Csilla tanítványainak és saját gyermekének is átadja a dohányzás káros hatásairól szerzett tudását.
„- Egy-egy ilyen előadáson én is többet látok és többet tudok, hiszen belelátok a mélyére ennek az egésznek, és el tudom neki is mondani, hogy mi a rossz a dohányzásban. Talán meg tudom győzni arról, hogy ezt ne csinálja, ő pedig meg tudja győzni esetleg az osztálytársait, barátait, barátnőit.”
A felmérések azt mutatják, hogy a 13 és 16 év közötti fiatalok 70 százaléka kipróbálta már a cigarettázást. Akadnak olyanok, akik mindezt 10 éves koruk előtt tették. A kipróbálók 33 százaléka rendszeres dohányossá válik, s így számos betegségnek teszi ki magát.
„- A dohányzás számos káros és kellemetlen következménnyel jár. Ilyenek a légzőszervi károsodások, a tüdőtágulás és a tüdődaganat, a szív- és érrendszeri károsodások, az érszűkület, illetve a szívinfarktus, agyvérzés, agyi infarktus. A csontritkulás, a hallószervi betegségek, a fül betegségei, a fogágybetegségek, a fogínygyulladás, a fogak elvesztése, illetve a daganatos betegségek, ami a legfontosabb.”
- tájékoztatott Szabó Erzsébet Nikoletta, a Zala Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály szakügyintézője.
A Zala Vármegyei Kormányhivatalban rendszeresek az egészségnapok. Most védőnőket és pedagógusokat is bevontak a prevencióba – tudtuk meg dr. Varga Andreától, a Zala Vármegyei Kormányhivatal főigazgatójától.
„- A kormányhivatal nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a dolgozóinak a figyelmét felhívja az egészséges életmódra, a stresszkezelésre, a helyes tartásra, hiszen ülőmunkát végző kollégák vannak többségében a hivatalokban. Illetve természetesen az is fontos, hogyha lehet, akkor kerüljük a dohányzást.”
A szakemberek azt tartják: soha nem késő letenni a cigarettát. Kellő idejű füstmentességgel a káros folyamatok is visszafordíthatók.
Fotók: Zalaegerszegi Televízió