Diákként dolgozni és adózni
A diákmunka legelterjedtebb formája az iskolaszövetkezeteken keresztül történik. Emellett megbízási szerződéssel, egyszerűsített foglalkoztatás keretében vagy akár háztartási alkalmazottként is vállalhatnak munkát a fiatalok. Nagy Inez a fürdő kölcsönzőjében dolgozik, épp egy napozóágyat ad át a vendégeknek.
Azért döntöttem úgy, hogy diákmunkát vállalok, mert szeretnék saját keresetet. Azért, hogy eltudjak menni nyaralni és ne szülőktől kelljen pénzt kérnem, hanem amiért megdolgoztam, azt eltudjam költeni.
– mondta el Nagy Inez.
Itt dolgozom az AquaCityben napi bejelentéssel, mint úszómester. Főbb feladataim közé tartozik az emberekre való odafigyelés, vigyázás. Megóvni őket a főbb bajoktól, mint például egy kisebb baleset a medencében, és egyéb segítségnyújtás.
– nyilatkozta Vulkán Kornél Zsolt.
A munkavállaláshoz adóazonosítószámra van szükség. Akinek nincsen adókártyája, az ügyfélszolgálatokon egy nyomtatványon tudja igényelni azt. A legegyszerűbb ezt az űrlapot online kitölteni, majd elküldeni a hivatal részére.
Magyarországon a munkatörvénykönyve szerint a diákok 16 éves koruktól dolgozhatnak, de az iskolai szünetben a 15 éves nappali tagozatos hallgatók is vállalhatnak munkát. 18 éves kor alatt a törvényes képviselő írásos hozzájáruló nyilatkozata szükséges a munkavállalóhoz. Mielőtt valaki elhelyezkedik, érdemes kontrollálni a munkáltatót. Ezt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatbázisok rovatában tehetik meg.
– mondta el Joó Hilda, a NAV Zala Megyei Adó- és Vámigazgatóságának sajtóreferense.
Közteherviselés szempontjából a tanulókra ugyanazok a jogszabályok vonatkoznak, mint a felnőttekre. Viszont a 25 év alattiak élhetnek a személyi jövedelemadó mentességével. Ezt a kedvezményt nem kell külön igényelni, hiszen a munkáltatók automatikusan figyelembe veszik.
Fotók: Zalaegerszegi Televízió