Csendes főhajtás – A doni katasztrófa áldozataira emlékeztek
A második világháborúban a keleti frontra a zalai zászlóaljat is kivezényelték. A katonák több száz kilométerre szülőföldjüktől, hiányos és korszerűtlen fegyverzetben szálltak harcba.
A doni eseményeknek volt zalai és zalaegerszegi kötődése is, hiszen mintegy 1500 térségbeli honvéd teljesített szolgálatot a Don folyó partján, ahol hősiesen küzdöttek. Sajnálatos módon a mintegy 1500 fős Zalaegerszeg és zalai különítménynek csak az egy hetede térhetett haza szülőföldjére. Én azt gondolom, hogy ezek a honvédek abban az időszakban hősiesen küzdöttek
- emlékeztetett Gecse Péter, Zalaegerszeg alpolgármestere.
A háromszoros túlerőben lévő szovjet hadsereg áttörte a rosszul felszerelt és ellátás nélkül maradt magyar alakulatok védőállásait.
Az akkori utánpótlás, az élelmiszerellátás, a fegyverzet, a felszerelés nem volt elegendő egy ilyen volumenű hadművelethez. Talán minden családnak, minden civil szervezetnek van egy-egy olyan története, egy olyan kötődése, ami miatt fontosnak érzik a zalaegerszegiek, hogy itt legyenek, és évről évre megemlékezzenek a doni hősökről
- emelte ki Gecse Péter.
A város, illetve a civil szervezetek vezetői és képviselői virágot helyeztek el és mécseseket gyújtottak a második világháborús emlékműnél. A levéltári és családkutatási adatok alapján „A mi doni hőseink címmel” Dériné Farkas Mária nyugdíjas pedagógus foglalta kötetbe a zalai, ezen belül a dióskáli honvédek történetét. A kiadványt rövidesen bemutatják a zalai vármegyeszékhelyen.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg