2024.11.24., vasárnap - Emma napja
facebook
Keresés
Az egészségünket is veszélyeztetjük a szabadtéri égetéssel!

Az egészségünket is veszélyeztetjük a szabadtéri égetéssel!

2023. április 05., 14:39
Megemelkedett az elmúlt napokban a beavatkozást igénylő szabadterületi tűzesetek száma. Több helyszínen autógumik, veszélyes hulladékok is lángoltak a tűzzel érintett területen, ám akadt olyan helyszín is ahol egy családi ház udvarán berendezési tárgyakat égettek zöldhulladékkal vegyítve.

A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kéri a lakosságot, hogy tartsák be a vonatkozó szabályokat! Ellenkező esetben akár komoly pénzbírság lehet a felelőtlen égetés vége!

A belterületen történő égetést önkormányzati rendeletek szabályozzák, melyek világosan meghatározzák, hogy mikor, és milyen időpontban lehet égetni. Kérik, hogy aki belterületen szeretne égetni, az mindenképpen tájékozódjon az adott önkormányzatnál!

Ezek a rendeletek nem egységesek, önkormányzatonként eltérnek. Amennyiben egy település rendeletben nem szabályozza az égetést, úgy az adott helyen növényi hulladék égetése tilos! 

A külterületi tarlóégetés és vágott növények égetése kizárólag növény-egészségügyi okokból történhet, vagy ha a növényi hulladék megsemmisítése, elszállítása más módon nem megoldható. Itt nem elegendő a szubjektív megítélés, illetve pusztán a kényelmes megoldás választása. – hívja fel a figyelmet a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgtóság.

Nem elhanyagolható szempont, hogy az égetéssel keletkező füst olyan vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek hosszútávon jelentős egészségkárosító hatást eredményez! Éppen emiatt kell figyelembe venni azt, hogy az égetés növény-egészségügyi okok miatt történhet, más hulladékot – például festékes palackot, autógumit, és egyéb, környezetre káros műanyagot nem szabad a tűzre dobni!

Zalában az elmúlt időszakban nem egyszer volt rá példa, hogy gumiabroncsokat, hűtőt (!), vagy más, rendkívül veszélyes szemetet égettek zöldhulladékkal együtt! Aki ilyen jellegű esetet tapasztal, a 112-es segélyhívó számon tehet bejelentést! 

A katasztrófavédelem tájékoztat arról is, hogy ha bel-, vagy külterületen égetnek növényi hulladékot fontos az alábbi szabályok figyelembevétele is:

  • Mindig száraz legyen a növényi hulladék, amelyet meggyújtunk!
  • A tűzbe egyéb anyagot, például kommunális hulladékot, autógumit ne tegyünk!
  • Tartsunk biztonságos távolságot a környező értékektől (épületek, építmények, erdők, fásítások, nádas stb.)!
  • Ismerjük az adott település égetési szabályzatát! 
  • A tüzet soha nem hagyjuk őrizetlenül! 
  • Tartsunk az égetés közelében megfelelő mennyiségű oltóanyagot (víz, homok, adott esetben tűzoltó készülék)! 
  • Gondoskodjunk a tűz irányításához szükséges kézi szerszámról (gereblye, lapát, vasvilla)! 
  • Ha feltámadó szelet tapasztalunk, azonnal oltsuk el a tüzet! 

A katasztrófavédelmi igazgatóság alternatív megoldásokat is felajánl: így például a zöldhulladék elszállítása, elszállíttatása, vagy  komposztálás! 

Ahol nem növény-egészségügyi ok áll a háttérben, vagy egyébként a növényi hulladék megsemmisítése más módon megoldható, ott komoly bírságot vonhat maga után ezek meggyújtása! Az a személy ugyanis, aki az érvényben lévő szabályokat megszegi, tűzvédelmi bírsággal is sújtható! Ez – az okozott károk megtérítésén túl és az előidézett károk mértékétől függően - húszezertől hárommillió forintig is terjedhet! 

forrás: zala.katasztrofavedelem.hu