
„Az egészség nem minden, de az egészség nélkül minden semmi” – jönnek az Egészséges Zalaegerszeg Program részletei
Annyi előzményt elmondanék, hogy a 2019-2024 közötti önkormányzati ciklusnak is volt egy vezérprogramja. Ez a klímavédelem, a természetvédelem, a környezetvédelem volt. És ha visszaemlékezünk, akkor abban az öt esztendőben - ehhez kapcsolódva - számos olyan fejlesztést, beruházást hajtottunk végre az energiahatékonysági programoktól kezdve egészen a faültetésig, ami azt gondolom, hogy emlékezetes, és valóban jó hatással bírt Zalaegerszeg mindennapjaira. Amikor elkezdtük a következő ciklusra való felkészülést 2024 tavaszán, az akkori programomban szerepeltettem, hogy szükséges lenne a klímavédelem mellé - nem helyett, hanem mellé! - egy másik vezérprogramot is elindítani, hiszen egyre inkább fontos, hogy foglalkozzunk hatékonyan az egészségünkkel. Fontos az, hogy a zalaegerszegiek közössége, a zalaegerszegi polgárok egészségtudatosan éljenek, próbáljanak meg mindent megtenni a saját egészségük védelme érdekében, és ezáltal ha egészségesek, akkor egyben hosszabb életet és talán boldog életet is tudnak élni. Ezért van az, hogy amikor 2024 októberében összeállt a polgármesteri program, annak egyik hangsúlyos célkitűzése volt az Egészséges Zalaegerszeg program elindítása. Ezt 2024 őszén egyhangúlag fogadta el a képviselőtestület. Most legutóbb pedig a februári közgyűlésre a részletes programot is kidolgoztuk
- beszélt az előzményekről Balaicz Zoltán.
12 pontból áll ez a program, kidolgozásába mindenkit bevontunk: a képviselőtestületet, a különböző szakmai szervezeteket, a kórházakat, a háziorvosokat, így amikor elfogadásra került ez a javaslat, akkor azt szintén egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a közgyűlés. Ez így szépen hangzik, hogy egészséges Zalaegerszeg program, és nyilván olyan általános célokat mindenki meg tudna fogalmazni, hogy ha most lemennék az utcára és megkérdeznék bárkit, akkor tudna olyan szép dolgokat mondani, mint hogy fontos az egészségtudatosság. Nagyon fontos, hogy mindenki mozogjon sokat a saját egészségének a védelmében. Fontos a prevenció, menjünk el szűrővizsgálatokra, helyesen táplálkozzunk! Nyilván az emberek fejében - úgy általában véve - az egészséggel, illetve az egészség megőrzésével kapcsolatban megvannak azok a fontos sarokpontok, amikre tudja, hogy oda kell, vagy oda kellene figyelni. A kérdés az, hogy tud-e egy önkormányzat segíteni abban, hogy ez hatékony legyen, hogy ez működjön, hogy az egyes emberek, az egyes polgárok is tegyenek érte? Vagy elmegyünk amellett, hogy tudjuk ugyan, hogy mit kéne tenni, de végül nem teszünk semmit. Pedig fontos lenne tisztában lenni azzal, hogy igenis tehetünk az egészségünkért
Hogy milyen az egészségünk, vagy milyen betegségek leselkednek ránk, az nagyjából 20-30 százalékban függ a genetikától. Ezen nem tudunk változtatni. Ez minden emberben adott, de a maradék 70-80 százalék igenis rajtunk múlik! És hogyha becsülettel megtesszük azt, amivel meg tudjuk védeni az egészségünket, és ha belegondolunk, hogy ezt azért kell megtennünk, hogy tovább éljünk, hogy egészséges életet éljünk, hogy lássuk felnőni a gyermekeinket vagy az unokáinkat, akkor azt gondolom, hogy nem olyan nagy feladat az, amit kitűztünk ebben az Egészséges Zalaegerszeg Programban. Apró lépéseket szeretnénk kérni a zalaegerszegiektől, ezek azonban csak velük közösen teljesülhetnek.
Alapvetően öt pontban foglaltam össze, hogy miért is fontos ennek a programnak az elindítása, vagy mik azok a tényezők, amik miatt én fontosnak tartottam, hogy ennek a ciklusnak az Egészséges Zalaegerszeg Program legyen a vezérprogramja. Az első az nyilván egy szemléletváltozási igény, hiszen azt látjuk, hogy még a mai napig kevesen vannak, akik komolyan gondolják az egészség védelmét. Kevesen vannak. Bármennyire is látunk embereket sportolni, mozogni, bármennyire is látunk embereket akár kórházi szűrővizsgálatokra elmenni, azt látjuk, hogy szemléletváltásra van szükség.Valahogy úgy alakult Magyarország elmúlt 35 éve a rendszerváltoztatás után, hogy vannak ugyan társadalmi csoportok és generációk, amelyek kezdték fontosnak tartani az egészségvédelmet, de még mindig kevesen vagyunk.
A másik ok, a második pont, hogy miért fontos ezzel foglalkozni, az a várható élettartam. Hiszen ha ránézünk arra, hogy mi a helyzet Európában, akkor azt látjuk, hogy míg Európában az átlagéletkor 80,6 év, addig ez Magyarországon csak 76,9 év. Jó lenne, ha mi magyarok, és azon belül zalaegerszegiek is legalább annyi ideig élnénk, mint ahogy azt az európai polgártársaink is teszik.
A harmadik pont, ami miatt én fontosnak tartottam ezzel foglalkozni, az az, hogy látjuk, hogy egész Európa népessége, azon belül Magyarország népessége, Zala vármegye népessége és sajnos Zalaegerszeg népessége is elöregedőben van. Az a helyzet, hogy 25 évvel, vagyis negyed évszázaddal ezelőtt Zalaegerszeg lakosságának még csak a 12 százaléka volt 65 év feletti. Most jelenleg - 25 év elteltével -Zalaegerszeg lakosságának a 25 százaléka 65 év feletti. Minden negyedik ember! És a KSH lakosság előreszámítási adatai, illetve különböző statisztikák alapján újabb huszonöt év elteltével, újabb negyed évszázad múlva, 2050-ben Zalaegerszeg lakosságának már a 35 százaléka lesz 65 éven feletti, tehát minden harmadik ember az idős generációhoz fog tartozni. Ez pedig mindenképpen egy olyan érv, ami miatt a jövőben egyre inkább kell foglalkozni az egészséges életmóddal, hiszen nagyon sok idős lesz közöttünk, és egyáltalán nem mindegy, hogy ők milyen állapotban élik meg, élik át ezt az időskort.
Egyébként nemcsak elöregedő lesz a társadalmunk, hanem egyben fogyunk is. Ez a negyedik pontban jól látható, hiszen azt tapasztaljuk, hogy egész Magyarország lakossága 10,7 millióról ez volt a csúcs 1980-ban, mostanra 9,7 millióra csökkent. 1981 volt a fordulópont. 1981 volt az az év, amikor először történt meg, hogy többen halnak meg, mint ahányan születnek, és azóta csökkenünk, fogyunk. Európában 1990-ben még 5,1 millió kisbaba született, tavaly már csak 3,9 millió, és ha minden így folytatódik, akkor azt látjuk, hogy Zalaegerszeg lakossága is a mostani 55 ezerről 2050-re 48 ezerre csökken. Tehát nem csak, hogy kevesebben leszünk, hanem a kevesebb mellett még azon belül a belső korfa is át fog alakulni. Egyébként talán a legrémisztőbb a tavalyi statisztika volt, hiszen 2024-ben mindössze 77.500 gyermek született Magyarországon, ez minden eddiginél kevesebb.
Végül az ötödik pontban foglaltam össze azt, hogy mi a helyzet a vezető halálokoknál Magyarországon, és nyilván ennek következtében Zalaegerszegen is. Egészen elképesztő részben a daganatos megbetegedések száma, részben pedig a szív- és érrendszeri megbetegedések száma. Jól látszik, hogy bizony az európai uniós átlaghoz képest vannak olyan daganatos betegség adataink, amiben akár a kétszerese is a százezer lakosra jutó betegség aránya Magyarországon, mint egyébként Európában. Úgyhogy ezek voltak azok a fő indokok, amelyek miatt úgy gondoltuk, hogy muszáj foglalkozni a zalaegerszegiek egészségével.
Valóban megdöbbentőek a tények. De mégis mit tud tenni Zalaegerszeg önkormányzata? Mit tud tenni egy város annak érdekében, hogy maga az egyén másképp gondolkodjon, másfajta életvitelt vezessen, többet mozogjon, kevesebb káros ételt fogyasszon?
Ez egy nagyon jogos kérdés. Azt gondolom, hogy sok mindent tehet egy város, de az a sok is viszonylag kevésnek bizonyulhat, ha maga a polgár nem teszi meg azt, ami tőle elvárható. Az önkormányzat önmagában kevés, az önkormányzat még a társult partnerekkel is kevés. Rengeteg társult partnerünk van egyébként ennek a programnak a megvalósítása során: a kórháztól az orvosi kamerán keresztül az összes háziorvosunk, a különböző egészségvédelmi és betegszervezetek, egyesületek, civil szervezetek. Tehát nagyon széles kör fogott össze annak érdekében, hogy megvalósítsuk ezt a programot. De mégis azt kell, hogy mondjam, hogy még így együtt is kevesek vagyunk. Bár sok minden feltételt adhatunk, összegyűjthetünk, támogathatunk sok mindent, de végül minden az egyes zalaegerszegi embereken fog múlni. Ha sikerül egy kicsit alakítani a tudatukat, a gondolkodásukat, a mentalitásukat, csak akkor fog ez a program eredményre jutni.
12 pontot tartalmaz az Egészséges Zalaegerszeg Program. Mik ezek?
A 12 pont nem sorrendiséget jelent, hanem egyenrangú pontokat, amelyekben mind haladni kell. Az egyes pontnak soroltuk be a közösség fontosságát, hiszen azt látjuk és tapasztaljuk, hogy azok az embertársaink, akik erős, élénk közösségi életet élnek, társaságba járnak, barátokkal együtt vannak, akár közösen sportolnak, közösen szórakoznak, közösen étkeznek, tehát aktívan együtt vannak a többiekkel, jókat beszélgetnek, azoknál bizony statisztikailag is kimutatható, hogy a fizikai és a mentális egészség is sokkal jobb állapotban van, mintsem azoknál a polgártársainknál, akik egyedül vannak, bezárkóznak, nem járnak sehova, és általában véve nem osztják meg sem az örömeiket, sem a bánataikat senkivel. Éppen ezért az 1-es pontban azt határoztuk meg, hogy minden segítséget és támogatást megadunk ahhoz, hogy élénk közösségi élet legyen a városban. Ehhez pedig nyilván a civil szervezetek, az egyesületek, az alapítványok, az intézmények által szervezett programokat is kiemelten szeretnénk támogatni, hogy legyen hely és lehetőség ezt a közösségi igényt kiélni, megélni.
A második pontnak vettük a szűrővizsgálatok fontosságát, a tájékoztatást, hiszen az a helyzet, hogy - szintén európai uniós összehasonlításban - Magyarországon még mindig kevesen vannak azok, akik tudatosan, évente elmennek megelőző szűrővizsgálatokra. Holott a prevenció, a megelőzés, a szűrővizsgálatokon való részvétel egyrészt nemzetgazdasági szempontból is sokkal jobb helyzetet eredményez, mint amikor már gyógyítani kell, másrészt rengeteg olyan pozitív példát tudok mondani, amikor ilyen szűrővizsgálatokon való részvétellel még időben sikerült olyan betegséget vagy akár daganatos megbetegedés előzményeit kiszűrni, amit lehetett gyógyítani. Ha valaki nem megy el ezekre a vizsgálatokra, akkor lehet, hogy már késő. Úgyhogy abban szeretnénk segítséget nyújtani a 2-es pont keretében, hogy az eddigieknél is jóval több szűrővizsgálatot szervezünk.
Voltak már ilyenek, akár a sportcsarnok előtti téren, akár a Dísz téren. Szeretnénk, ha ezek állandóak és rendszeresek lennének, ingyenesek lennének a lakosság részére. Bevonjuk a háziorvosokat, bevonjuk a kórházat is, és ezek nem csak szűrővizsgálatok lesznek, hanem olyan tájékoztatásokat is szeretnénk tartani, ami sok mindenről szólhat: a stressz kezelés módjáról, a gyógynövények használatáról, az egészséges életmódról, a mozgás fontosságáról, a helyes táplálkozásról. Tehát a kettes pont tartalmazza a szűrővizsgálatok támogatását, az ingyenes szűrővizsgálatok lehetőségének a megteremtését. Legyen az természetes, magától értetődő, hogy évente egyszer egy zalaegerszegi polgár elmegy egy ilyen ingyenes szűrővizsgálatra! És persze legyenek olyan tájékoztatások, amivel az ő tudatukat is lehet egy kicsit formálni.
És tulajdonképpen ebből következik is rögtön a harmadik pont, hiszen a harmadik pont keretében elindítjuk az Egészség Akadémiát. Van egy nagyon sikeres régi kezdeményezésünk, a Senior Akadémia, ami az időseknek szól. Van egy új kezdeményezésünk, a Junior Akadémia, ami a fiataloknak szól. Az Egészség Akadémia nem társadalmi csoportokat szólít meg, nem is korosztályokhoz szól, hanem társadalmi csoportoktól és korosztálytól függetlenül mindenkihez. Szeretnénk az Egészség Akadémiával érthető, közérthető nyelven olyan fontos előadásokat, tematikákat a közvéleményhez eljuttatni, amivel az ő gondolkodásuk, mentalitásuk is tud változni. Éppen ezért, az Egészség Akadémiát nem úgy képzelem el, mint a másik kettőt, hogy mondjuk havonta van egy nagy rendezvény, amin 200 ember - jellemzően mindig ugyanazok - részt vesznek! Hanem úgy képzelem el, hogy persze vannak a nagy központi előadások, ahol nagyon fontos és hasznos információkhoz lehet jutni az Egészség Akadémia központi programjain, de szeretném, ha ezek leszivárognának intézményi szintre, településrészi, városrészi szintre, egyesületek szintjére, ahol az Egészség Akadémiához kapcsolódó mini Egészség Akadémia programokat szerveznének.
A 4-es pontba vettük a mozgás fontosságát. Nyilván nem lehet mindenki sportoló, ez egy teljesen elérhetetlen álom. Ha azonban azzal tisztában lennének a zalaegerszegi polgárok, és nemcsak tisztában lennének, hanem utána tennének is érte, hogy napi egy óra félóra mozgással milyen sok betegséget lehet megelőzni. Elsősorban itt a szív- és érrendszeri betegségekre gondolok, de sok minden másra is jó a mozgás, az erdei séta például a stresszkezelésre is kiváló. Nos, ha az tudatosulna bennük, hogy napi fél-egy óra mozgással milyen sokat tehetnek a saját egészségükért, akkor azzal nagyon sok mindent el tudnánk érni. Azt tudni kell, hogy Zalaegerszegen 45 sportágban 81 sportszervezet működik. A 81 sportszervezetnek van 9000 igazolt tagja. Ha ideszámítom a testvéreket, szülőket, nagyszülőket is, akkor tulajdonképpen Zalaegerszegen több tízezer ember kötődik valamilyen sportegyesülethez, és ehhez van 37 létesítményünk is. Szeretnénk rávenni a zalaegerszegi polgárokat, hogy kezdjenek el azok is mozogni, akik eddig nem mozogtak. Hiszen ezért hoztuk létre a túraútvonalakat. Van most már három nagy túra útvonalunk, most építjük ki a negyediket majd a Gébárti-tó körül. Ott van az Alsóerdei Sport és Élménypark, ott van Alsóerdő, ott van a Gébárti-tó környékén az összes többi lehetőség, amit igénybe lehet venni, de ott van Parkerdő is. Használják ki ezt a sok-sok fejlesztést, amit megvalósítottunk! Menjenek, sportoljanak, sétáljanak, tegyenek az egészségükért! Ennek a pontnak, a négyes pontnak tehát az a lényege, hogy népszerűsítsük a mozgást, és ne csak népszerűsítsük, hanem a kereteket, az intézményi hátteret is teremtsük meg hozzá, hogy ezt meg is lehessen élni.
Sok sportegyesület vállal már most is ilyen feladatot, tehát vannak különböző, a szülőket megmozgató eseményeik, nyílt napok, bemutató foglalkozások, amikhez lehet csatlakozni.
Így van, ezt szeretném, ha általánossá válna, és minél több egyesület felvállalná. De akár cégek is megtehetnék, hiszen miért ne lehetne a munkahely szervezésben egy sportnapot, egy egészségnapot megtartani, valamilyen vetélkedőt szervezni. Úgyhogy azt gondolom, hogy megvannak ennek az alapjai, de ezt szépen ki lehet terjeszteni és általánossá tenni.
Az 5. pont az egy népbetegséggel foglalkozik, ez pedig a meddőség. Jelenleg Európában 20 százalék a meddő párkapcsolatok aránya, és Magyarországon is - Kopp Mária kutatásai alapján - szintén elértük ezt a 20 százalékot. Tehát minden ötödik párkapcsolatban nem születik meg a vágyott gyermek. Ez Magyarországon 200 ezer párt érint. Ahogy említettem már, 2024-ben minden eddiginél kevesebb gyermek született hazánkban, szám szerint 77.500. Ebből a 77.500-ból már most is 4500 gyermek - ez 2,7 százalékot jelent - reprodukciós eljárással jött a világra. Európában ugyanez az arány 3,8%, a csúcs pedig Dánia 6,2%. Nyilván a 200 ezer párból sokan Zalaegerszegen élnek. A kutatók szerint az a helyzet, hogy egyrészt a meddőséget körül lengi egyfajta tabu, hogy jaj, nem sikerül, nem merjük elmondani, szégyelljük, ami végül is oda vezet, hogy a párok 70 százaléka már későn fordul segítségért, és akkor már nem fog sikerülni. Úgyhogy szeretnénk ezzel az ötös ponttal egyrészt népszerűsíteni azt, hogy a meddőség népbetegség, teljesen természetes, hogy 20 százaléknyi párt érint. Egészen bátran menjenek el időben tanácsot kérni! Hamarosan remélhetőleg ilyen reprodukciós eljáráshoz kapcsolódó vizsgálati háttér és labor háttér lesz majd a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórházban is. És igenis ne szégyelljék azt, hogyha valaki ilyen helyzetben van, hanem a végcélra tekintsenek! Az pedig az, hogy új kisbabák szülessenek meg. Ehhez pedig teljesen természetes, hogy mindent meg kell tenni. Úgyhogy az 5-ös pont arról szól, hogy minden információt megadunk azoknak a pároknak, akik érintettek, hogy hova kell fordulni, milyen segítséget tudnak kapni, hol milyen vizsgálatokat lehet elvégeztetni, és azt is, hogy ezt igenis fel kell merni vállalni. Ez egy pozitív dolog, népszerű dolog, menjenek el minél többen, és akkor talán nem 2,7% lenne az arány, hanem akár 4-5-6 százalék. Akkor pedig több ezerrel több gyermek születhetne az országban, és ezáltal aztán arányosan Zalaegerszegen is.
Ez a fiatalokat érintő pont, de van egy 6-os pontunk is, ami az időseket érinti. Hiszen ahogy említettem, egyre inkább az a helyzet, hogy az európai társadalom elöregszik. Persze Zalaegerszeg társadalma is elöregszik. Ahogy mondtam, negyed évszázad múlva már minden harmadik zalaegerszegi 65 év feletti lesz. És közben persze megváltoztak a családok együttélési szokásai. Emlékezhetünk rá, hogy sok-sok évtizeddel ezelőtt a generációk együtt laktak, az unokák, a szülők és a nagyszülők is. Ez gyakorlatilag mára megszűnt, és nem nagyon van olyan, hogy a nagyszülőkről tudnak gondoskodni a gyermekek vagy az unokák, hiszen vagy teljesen más városban élnek, vagy ha ugyanabban a városban is, de a városon belül máshol. És nagyon fontos, hogy az egyre több idősnek biztosítsuk a méltó időskor körülményeit. Ezért minden támogatást szeretnénk megadni az időskluboknak, a különböző nyugdíjas egyesületeknek, hogy tudjanak működni, szervezzenek programot, szólítsák meg az időseket. És bizony eljön az az időszak is, amikor. gondoskodni kell róluk. Jelenleg két nagy idősotthonunk van. Az önkormányzati idősek otthona 98 férőhellyel, míg az egyházi fenntartású, a Gondviselés Háza ötven férőhellyel működik.
Jól jellemzi a korfa átalakulását, hogy mindkét intézmény egykor iskolaként funkcionált.
Valóban mind a kettő iskola volt, most idős otthon, melyek várakozási listája átlépte a 200 főt. Most gondoljunk bele, hogy aki egy ilyen várólistán a bekerülés szempontjából a kétszázadik helyen van, sajnos nincs sok esélye bejutni. Éppen ezért a következő évtizedekben arra kell koncentrálnunk a város fejlesztésénél, hogy bővítsük az idősellátást, és bizony újabb nyugdíjas otthonházra, újabb idősek otthonára lesz majd szükség. Ez a világ rendje a következő évtizedekben.
Foglalkozik a program a szenvedélybetegségekkel, illetve azok leküzdésében is próbál segíteni.
A 7-es pont foglalja össze azt, hogy hogyan tudunk egy széleskörű összefogással a káros szenvedélyek ellen küzdeni. Itt alapvetően az alkoholfogyasztásra, a dohányzásra és a droghasználatra koncentrálunk. Azt gondolom, hogy mind a háromban tudunk egyébként pozitív példákat is bemutatni, hogy valaki milyen nehéz sorsot élt át, amikor rendszeresen alkoholt fogyasztott, milyen egészségkárosító hatása van a dohányzásnak, vagy milyen társadalmi romboló ereje lehet a drogfogyasztásnak. És ha be tudunk mutatni a negatívumok mellett pozitív példákat is - aki erre rájött, szembesült vele, és kijött ebből a bajból -, akkor azt hiszem, hogy nagyon sokat tudunk tenni az embertársaink iránt. Szerencsére azért a droghasználat egy viszonylag zártabb körben megvalósuló, de határozottan elítélendő dolog, azonban az alkoholfogyasztásban és a dohányzásban Európában, ha nem is az első helyen, de a lista elején van Magyarország. Úgyhogy akár az alkohol jelentős elhagyásával, akár a dohányzás abbahagyásával, bizony nagyon sokat tehet az egyes ember azért, hogy egészségesebb életet tudjon élni.
Ezek voltak azok a pontok, amelyek elsősorban az egészségről, az egészség védelméről szóltak, és van még néhány pont a programban, ami inkább az infrastruktúrát célozza meg.
Ezekben szépen haladunk, ám van olyan is, ami inkább egy nagy álomnak tekinthető. A 8-as pont tipikusan az, ami megvalósítható, hiszen az elmúlt időszakban 353 millió forintból felújítottunk 9 felnőtt háziorvosi rendelőt, 5 gyermek háziorvosi rendelőt, 17 védőnői szolgálatot és a Top Plusz program keretében pedig vállaljuk, hogy a Mátyás király utcában, a Gazdaság útján és a Kölcsey utcában is újabb orvosi rendelőket újítunk fel. Emellett újabb eszközöket szerzünk be a különböző orvosi rendelőkben. Aztán van egy 9-es pontunk, ami ha nem is álom, de állam kategória. Hiszen régi vágyunk az, hogy újuljon meg a zalaegerszegi mentőállomás. Erről 2017 óta van kormányhatározat is. A mentőállomás az Országos Mentőszolgálathoz tartozik. Semmi köze nincs az önkormányzatnak hozzá, hacsak annyi nem, hogy bizony nekünk is, zalaegerszegieknek igenis fontos, hogy milyen állapotban van a mentőállomás, milyen körülmények között dolgoznak a mentőseink, akikre nagyon büszkék vagyunk. Úgyhogy minden tőlünk telhetőt meg kell tenni lobbierőben, tárgyalásokkal, akár határozatokkal, nyomásgyakorlással is, hogy minél előbb valósuljon meg a mentőállomás felújítása.
Ugyanígy állami feladat, tehát az önkormányzatnak nincs köze hozzá a 10-es pontban szerepeltetett cél. Nagyon sok felújítás valósult meg az elmúlt időszakban a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórházban. Ha az elmúlt néhány évet nézem, akkor 16 fejlesztés történt 6 milliárd forint értékben. Elég, ha ránézünk az épületekre, vagy megnézzük az eszközöket, a C diagnosztikai épülettől a pszichiátriáig, az új CT eszközöktől a különböző mozgásszervi eszközökig. Tehát nagyon sok fejlesztés volt. Nagyon sok osztályra büszkék lehetünk, de van egy, ami elég rossz állapotban van, ez pedig a belgyógyászat. Készült egy tanulmányterv arra, hogyan lehetne egy teljesen új belgyógyászati tömböt megépíteni, és nyilván ez sokmilliárdos tétel, de a 10-es pontban mégiscsak szerepeltettem, hiszen a városnak sem lehet mindegy az, hogy a területén működő állami kórház milyen állapotban van. Nekünk, a mindenkori városvezetésnek, a mindenkori közgyűlésnek harcolnia kell egészen addig, amíg meg nem valósul az új belgyógyászati tömb megépítése. Van, amiben viszont tud segíteni az önkormányzat, ilyen a 11-es pont. Ez pedig az, hogy részben az ott dolgozók érdekében, részben az odaérkező betegek, a gyógyulni vágyók érdekében minél több parkolót építsünk a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház körül. Egyébként eddig a Mátyás király utcában, a Mindszenty iskola mellett, a Tomori Pál utcában, és a Szent László utcában 100 új parkolóhelyet építettünk egy- két év alatt, úgyhogy ezt a folyamatot szeretnénk folytatni egészen addig, amíg van hely. Mert azért nyilván kérdéseket vet fel, hogy például a Baross-ligetet részben vagy egészében fel akarjuk-e számolni, akarunk-e oda is parkolókat építeni, vagy inkább megőrizzük a zöldfelületet, és egy kicsit messzebb, kicsit távolabb, a vasútállomás mellett/előtt alakítunk ki újabb parkolóhelyeket. De ebben mindenképpen tud segíteni az önkormányzat. Újabb és újabb parkolókat alakítunk ki egészen addig, amíg a belgyógyászati tömb megépítésével egy belső parkoló ki nem épül a kórházban.
És végül van egy tizenkettedik pontunk. Ez pedig azt foglalja össze, hogy mi az az öt pont, amiben tud segíteni a kórháznak az önkormányzat. Eddig is nyújtottunk segítséget, ha jöttek orvosok és letelepedtek nálunk, adtunk szakemberlakásokat, adtunk át pályázati segítséggel elektromos autókat, adtunk parkolókártyákat a dolgozóknak, parkolókat építettünk és számos jótékonysági rendezvényt is meghirdettünk. Minden segítséget szeretnénk megadni a kórháznak ezután is.
Szükség lehet lakossági ötletekre is a program kapcsán?
Minden jó ötletet szívesen várunk, azonban itt érkezünk el a kulcsmondathoz. Sok mindent felsoroltunk célként ebben a 12 pontban. Ezek mind szépen is hangzanak, és azt gondolom, hogy reálisan meg is valósíthatók. Az első 8 pont mindenképpen, de csak nekünk nem fog sikerülni! A zalaegerszegiek nélkül ez nem megy! Úgyhogy nagyon határozottan ki kell mondanunk, hogy ez a program sok más önkormányzati tervtől eltérően, csak akkor fog sikerülni, ha a zalaegerszegiek is partnerek lesznek benne. Ha megértik, felfogják, átgondolják, hogy miért is szükséges többet mozogni, egészségesebben táplálkozni, szűrővizsgálatokon részt venni. Ha ezt felfogják, megértik, és aztán ennek következtében cselekednek is, és mostantól többet mozognak, jobban odafigyelnek, hogy mit esznek, elmennek szűrővizsgálatokra, tehát ha maga a zalaegerszegi ember, a zalaegerszegi polgár, magáévá teszi ezeket a gondolatokat, és utána eszerint is cselekszik, nos, csak akkor lesz sikeres az Egészséges Zalaegerszeg Program.
Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotók: Egészséges Zalaegerszeg Program