Alapításának 55. évfordulóját ünnepelte a MOGIM
A megjelenteket Eichinger Attila köszöntötte, aki örömmel számolt be arról, hogy a MOGIM idén elnyerte az „Év bányászati-kohászati kiállítóhelye" szakmai címet. Az igazgató kiemelte, hogy a múzeum több mint háromhektáros területén elhelyezett olajbányászati relikviák az országban egyedülállók, és egyre nagyobb érdeklődést vonzanak mind a hazai, mind a nemzetközi látogatók körében.
Az 50 év alatt nagyon sok fejlődésen ment keresztül a múzeum. A gyökereket az jelentette, hogy 1965–től folyamatosan hozták be Gellénházáról azokat a technológia berendezéseket, amik ott feleslegessé váltak. Viszont alkalmasak voltak arra, hogy felkeltsék az érdeklődést és az olajipar emlékeit is be tudjuk mutatni. Ezután felvetődött az a gondolat, hogy akkor itt, Zalaegerszegen alakuljon meg az a múzeum, ami az olajipart bemutatja
- mondta el Eichinger Attila, a MOGIM igazgatója.
Az ünnepségen a gellénházi dr. Papp Simon Általános Iskola kórusa a Bányászhimnuszt, valamint kohászati dalcsokrot énekelt. Ezt követően a résztvevők a szoborparkban tisztelegtek Tóth Ferenc, a múzeum alapítója, és Böckh Hugó emlékoszlopánál, ahol koszorúkat helyeztek el. A nemzetközileg is elismert geológus életéről Cseh Valentin tartott előadást.
A munkája során 1910-től kezdődően a hazai olajiparban, majd pedig a brit Anglo-Persian Oil Company alkalmazottjaként a nemzetközi olajiparban is jelentős szerepet és nevet szerzett magának. Magyarországon ki kell emelni az erdélyi medencének a geológiai vizsgálatát, ami hozzáfűződik, s ennek köszönhetően az 1909-ben felfedezett kissármási olajmezőt sikerült minél jobban termelésbe fogni és ennek a gázmezőnek a tudományos kutatásával komoly haszonra tett szert Magyarország
- ismertette a muzeológus.
A történész hangsúlyozta: Böckh Hugó a selmecbányai egyetemen adta át tudását a magyar kőolajkutatók első nemzedékének, ezzel megalapozva a hazai kőolajkutatás és bányászat jövőjét. Munkássága nyomán vált lehetővé a későbbi olajmezők, köztük a zalai lelőhelyek felfedezése is.
Szöveg: Kiss Alexandra
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg