A szakemberek óvatosságra intenek: akár életveszélyes is lehet a méh- és darázscsípés
Rendszeresen keresik darázscsípések miatt dr. Bába Marianna háziorvost. Mint mondta, továbbra is sokan alkalmazzák a kálciumos kezelést, pedig annak semmilyen jótékony hatása nincs ilyenkor. A doktornő rámutatott: az allergiás reakciót csak az arra kifejlesztett injekcióval lehet csillapítani.
„Könnyebbséget jelenthet, ha valakinek volt már valaha 10 centiméternél nagyobb reakcióval járó csípése az ezt követően allergológiai beutalóval igénybe veheti a konkrét diagnózist. Kimutatható a konkrét allergia és akkor egy nagyon korszerű és könnyen kezelhető autoinjektort írhat fel neki a háziorvos, amelyet aztán magánál hordva megelőzhető az életveszélyes állapot.”
A kullancsokra is kiemelt figyelmet kell fordítani, ugyanis az enyhe tavasz miatt a szokásosnál többel talákozhatunk. A környékünkön minden 20. terjeszti a lyme-kórt, illetve az agyvelő- és agyhártyagyulladást.
„Ha néhány héten belül akár a csípés helyén megjelenve, akár máshol a törzsön, vagy végtagokon 5cm-nél nagyobb átmérőjű kokárdaszerű vörös folt jelenik meg, feltétlenül orvoshoz fordulni szükséges. A kullancs által terjesztett agyvelő-, agyhártyagyulladásra rendelkezik védőoltás. Magyarországon 2 forgalomban lévő készítmény is kapható, így időben elkezdhető az oltási sorozat. Három oltás beadását követően körülbelül két hétre alakul ki a teljes védettség.”
- mondta a háziorvos.
A szakemberek a strandra járó allergiásokat óvatosságra intik. Javasolják, hogy italokat csak átlátszó pohárból vagy dobozból fogyasszanak. Így elkerülhető, hogy az édes italokba belerepülő darázs vagy méh szájon keresztül a szervezetbe kerüljön és bajt okozzon.
Fotók: Zalaegerszegi Televízió