A mezőgazdaságnak is sok az eső
Ha most jönne egy nagyobb, viharos szél, akkor ez a tábla a földdel lenne egyenlő. Volt már ilyen a történelem során még 2007-ben, amikor pont ugyanezen a területen a 40 hektárt egy éjszaka alatt a vihar letarolta
Gyergyák Szabolcs mezőgazdasági vállalkozó mutatta meg portálunknak ságodi napraforgó tábláját. A pusztítást 16 évvel ezelőtt is az esőzés idézte elő. A probléma most ugyanaz, nem bírja el a gyökér az érett magokkal teli tányért.
Többszáz milliméter lehullott itt a zalai térségben. Lehet látni, hogy a folyók, patakok, ahol víz nem volt soha, azok is nemhogy feltelnek, hanem áradnak. Szép a napraforgó, ahol azonban erősebb a tányér, húzza ki, nem bírja megtartani a gyökér a felázott talajban. Most abban bízunk, hogy nem jön egy viharos szél. Mert, ha azt is kapunk a következő napokban, és nem lesz száraz az időjárás, nem tud megszáradni a talaj a gyökér körül, akkor ezt a táblát egy az egyben ki fogja borítani.
A mezőgazdasági vállalkozó hozzátette: sokan megcsúsztak a búza aratásával is. Hetek óta nem tudnak rámenni a kombájnok az átázott talajra.
Hat hektár maradt kint nekem is. Bízunk benne, hogy péntekig a fű annyira nem lepi még el, és valamennyit le tudunk szedni belőle. Mivel egy hónapja meg kellett volna történnie az aratásnak, jelentős súlyveszteség is történt. Én azt mondom, hogy 8-10 százalék súlyveszteséget tudunk egyszerre elkönyvelni. Azon kívül a gombabetegségek is terjednek, és azt sem tudjuk, mi lesz a sorsa annak a búzának, ami még kint van: átveszik-e, vagy sem. Nagyon át sem akarják már venni, nincs igény a felvásárlók részéről a takarmánybúzára és árpára.
A kukoricánál egyelőre nincs ok aggodalomra, teszi hozzá a gazda. Annak eddig kedvezett az időjárás, bár a szemek kiteljesedéséhez inkább melegre lenne szükség.
Fotók: Zalaegerszegi Televízió