A megújuló energiatermelés buktatói – szakmai előadás az MCC-ben
Ezúttal a napelemekkel, illetve az egyéb energiaforrásokkal kapcsolatos kérdések kerültek napirendre. Azokban az országokban, ahol nem állnak rendelkezésre nagy vízfolyások vagy nagyhozamú hegyi folyók, nem tudják kizárólag megújulóból biztosítani az ellátást – fejtette ki dr. Zay Balázs.
Megújuló energiatermelés nem képzelhető el akkumulátor kapacitás nélkül, amivel az átmeneti termelési hullámzásokat - például egy felhő beérkezését az országba - ki lehet küszöbölni. Viszont az esti fogyasztást sem tudjuk ezzel az akkumulátorokkal nagy mennyiségben megoldani, ehhez például hegyitározós erőművek szükségesek, illetve a nagyobb kiegyensúlyozás - itt gondolok az évszakok közti különbségekre - ami jelenleg csak földgázos erőművel lehetséges.
- tette hozzá az MCC Klímapolitikai Intézetének kutatója. Mint fogalmazott, nincs összhang a fogyasztás és a termelés között. A hideg évszakban sokkal több áramra van szükség, mint a napsütötte hónapokban. Olyan technológia viszont még nem létezik, ami lehetővé tenné, hogy a nyári termelést télen használják fel.
Magyarországon - de ez nagyjából egész Európára igaz - télen sokkal több energiát használunk, mint nyáron. Sokkal hosszabb a sötét időszak, többet világítunk, és a fűtés is elektrifikálódik. Emiatt sokkal magasabbak a téli energia csúcsok, mint a nyáriak. Hiába megy a légkondi, nem érte utol és nem is fogja utolérni a téli fogyasztást.
- mondta összegzésként dr. Zay Balázs.
Jelenleg nincs más megoldás, mint az, hogy a megújuló energiaforrások mellett az atomerőművek is működjenek, illetve földgázos, kiegyenlítő rásegítést alkalmazzanak - fűzte hozzá.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg