
A fák élete Göcsejben – Vásári forgatag és népi mesterségek bemutatója
Az eseményt Vigh László országgyűlési képviselő és Böjte Sándor nyitotta meg. Az önkormányzati képviselő köszöntőjében az ehhez hasonló hagyományőrzés fontosságáról szólt:
Most is egy hagyományos dologgal találkozunk, amelyet tovább kell örökítenünk a fiatalabb generációknak, ugyanis nem nagyon találkoznak az ilyen jellegű tevékenységekkel. Azért fontos, hogy ilyen sokan itt vagyunk, mert megtanulhatják, mi az a fametszés, milyen magyar fajták vannak. Ha körülnézünk, akkor azt is láthatjuk, hogy a Kárpát-medencében csak a körtefajtából 1200 van.
A vendégek a tudásközpont előtti téren többféle, a fa megmunkálásához szükséges eszközt vehettek kézbe. A piacra érkezők fűrészelhettek, faraghattak vagy éppen gyalulhattak is.
Fát gyalulok most, de már csináltunk fafestést, meg fafaragást, emellett bevásárolni jöttünk
– mondta portálunknak Kaszás Benedek.
A létesítmény minden hónap második szombatján vásári forgatagot tart, ahol a kísérő előadások és bemutatók mindig az aktuális hónap vagy ünnep tematikájához illeszkednek. A rendezvény most A fák élete Göcsejben címet kapta.
Hazánk egyik legerdősültebb területe Göcsej. Régen is így volt, most is így van. A fa nagyon sok mindent adott a göcsejieknek: adta a tűzifát, adta a megélhetést, ebből faragták a használati tárgyaikat, építkeztek belőle. Azt szeretnénk megmutatni, hogy ez most is ugyanígy van, és nagyon szép dolgokat lehet készíteni fából – olyan értékeket is megmutatunk, amire nem is gondolnának
– részletezte Sümeginé Horváth Anita, az intézmény igazgatója.
A program részeként népi iparművészek kínálták portékáikat és mutatták be szakmájuk csínját-bínját. A látogatók – a kézműves termékek mellett – gyümölcs- és díszfa-csemetéket is vásárolhattak.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg