A bálatüzek elkerülése érdekében figyelmeztet a katasztrófavédelem
Kósi Zsolt szóvivő emlékeztetett: a tárolás és feldolgozás során egyaránt érhetik a terményt olyan biológiai, fizikai és kémiai hatások, melyek következtében kigyulladhat.
„Gyakorlatilag minden mezőgazdasági munka után előfordul itt Zala vármegyében is, hogy kigyulladnak bálák, esetleg a tárolóban keletkezik tűz. Azzal, hogy az aratások befejeződtek, gyakorlatilag minden évben előfordul 3-5 olyan alkalom, amikor a tűzoltókat riasztják ilyen esethez. Tavaly példáulegy villámcsapás miatt egy ságodi telephelyen keletkezett tűz, amit több napig oltottak a hivatásos tűzoltók.”
A lánglovagok a szalma és széna kapcsán az öngyulladás veszélyére figyelmeztetnek. Mivel ezt a legtöbb esetben a kelleténél magasabb nedvességtartalom okozza, a megelőzés szempontjából kulcsfontosságú, hogy a bálák mindig szárazon, csapadéktól védett helyen legyenek.
„Tanácsoljuk a gazdáknak, hogy egy hosszú, hővezető fémrudat mindenképpen tegyenek be egy-egy ilyen kazal közepébe, hiszen, ha azokból kilóg, tudják a hőmérsékletet nézni, így kiküszöbölhető egy esetleges öngyulladás. Nagyon fontos, hogy a tűzvédelmi szabályokat minden esetben tartsuk be. Ha szabadon vannak ezek a bálák, akkor nyilvánvalóan a környékükön szigorúan tilos, vannak erre kijelölt helyek és ezt az országos tűzvédelmi szabályzat is pontosan szabályozza."
- részletezte a szóvivő.
A kazaltüzeket gyakran a nyílt láng használata eredményezi. Ezért a tárolóépületekben és a kazlak közelében a nyílt láng használatát és a dohányzást egyaránt kerülni kell.
Fotó: Illusztráció/ delmagyar.hu