
A 2024-es év munkáját értékelték a Zalaegerszegi Törvényszéken
Dr. Tóth Áron László, az Országos Bírósági Hivatal Elnöki Kabinetjének főosztályvezetője szerint fontos cél, hogy ne növekedjen az ügyhátralék. Az elhúzódó, azaz két évnél régebb óta tartó perek aránya egy 2020-as intézkedésnek köszönhetően országszerte 42 százalékkal, míg Zalában a felére csökkent. A statisztika az ügyek jogerőre emelkedése szempontjából is kiemelkedő.
Itt az első fokon jogerőre emelkedett ítéletek aránya nagyon magas. Járásbírósági polgári ügyek tekintetében azt lehet mondani, hogy 100-ból 94 ügy esetében nem élnek a felek fellebbezéssel. Ez azt jelenti, hogy még a pervesztes fél is el tudja fogadni a bíróság döntését. Büntetőügyekben, szintén járásbírósági szinten ez az arány nagyjából 78 százalék. Ez azt jelenti, hogy 100-ból 78 ember azt tudja mondani, hogy elfogadom a büntetést, igazságosnak tartom. Vagy akár felmentés esetén azt tudja mondani az ügyész, hogy nem fellebbezek.
Dr. Sorok Norbert, a Zalaegerszegi Törvényszék elnöke elmondta: Az elmúlt év, noha személyi állomány szempontjából nem volt egyszerű, az egyenletesség jegyében telt. A kiemelkedő mutatók mellett a fejlesztések sem maradtak el. 85 millió forint értékben valósultak meg vármegyeszerte beruházások.
Ez főleg a Zalaegerszegi Járásbíróságot és a Zalaegerszegi Törvényszék cégbíróságát érintette, ahol sikerült befejeznünk a klimatizálás második ütemét, ezzel már egy korszerű épületet tudunk biztosítani a kollégáknak mind télen, mind nyáron egy légszivattyús rendszerrel. A vidéki járásokra is jutott. A Lenti Járásbíróságon egy kondenzációs kazánt tudtunk cserélni, a Keszthelyi Járásbíróságon pedig a padlástérben a tűzjelző rendszert építettünk ki, megóvva az ott lévő irattárunkat.
A sajtótájékoztató után a törvényszék bírái zárt ülésen hallgatták meg az elnök éves beszámolóját.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg