2025.04.03., csütörtök - Buda, Richárd napja
facebook
Keresés
Indul a vadászat az olcsóbb lakásbiztosításokra – ezekre érdemes figyelni

Indul a vadászat az olcsóbb lakásbiztosításokra – ezekre érdemes figyelni

2025. március 01., 16:30

Március elsejével elindul a lakásbiztosítási kampány, amelynek keretében egy hónapig szabadon felmondhatják meglévő szerződésüket, és kedvezőbbet köthetnek.

Néhány szabályról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy valóban előnyösebb legyen a váltás – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu nyomán Az Üzlet.

Tartsa be a határidőket, fizesse be a díjakat!

A meglévő lakásbiztosítását március 1. és március 31. között szabadon és költségmentesen felmondhatja. A felmondás dátumától függetlenül ezek a szerződések az idei évben április 30-ával szűnnek meg. Fontos tehát, hogy eddig az időpontig rendezze a biztosítási díját. Az új szerződést május 1-től kell megkötni.

Amennyiben május 1-je utáni időszakra is befizette a díjat korábbi biztosítójánál, azt visszatérítik Önnek. Ha most márciusban nem él a lehetőséggel, akkor ezt követően a szerződése évfordulója előtt legkésőbb 30 nappal tudja felmondani a biztosítását, vagy a következő lakásbiztosítási kampány idején, jövő márciusban. Fontos tudni, hogy a meglévő biztosítását bármikor aktualizálhatja jelenlegi biztosítójánál.

Ne hagyja a felmondást az utolsó pillanatra!

A biztosítók 60 nappal előre hirdetnek tarifát, így március 1-jén már ismertek azok a díjak, amelyeket ebben a hónapban alkalmaznak. Elméletileg előfordulhat, hogy extra akciókat hirdetnek, de jellemzően ezt már a kampány elején megteszik.

Bármikor is mondja fel a szerződését márciusban, az április végéig érvényben marad, tehát nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a felmondást. Különösen azért, mert március 31-ig be kell érkeznie a felmondásnak a biztosítóhoz. Tavaly is sokan szembesültek hosszú várakozási idővel az ügyfélszolgálatokon, mert az utolsó napokra halasztották a felmondást.

Az online benyújtás sem jelent automatikus biztonságot, hiszen az utolsó pillanatban technikai problémák is felmerülhetnek, amelyek késedelmet okozhatnak, ezért érdemes minél hamarabb intézkedni.

Az ajánlatokat könnyen összehasonlíthatja lakásbiztosítási kalkulátor segítségével, amely az ingatlan megadott adatai és egyéb kiválasztott beállítások alapján kiszámolja és megmutatja a biztosítók által kínált díjakat és szolgáltatásokat. Ezt követően akár online is megkötheti a kiválasztott új lakásbiztosítást.

A felmondást és az új biztosítás megkötését lehet, de nem kötelező egyszerre intézni. Április végéig azonban mindenképpen célszerű új szerződést kötni, hogy ingatlana egyetlen napra se maradjon biztosítás nélkül.

Rendszeresen vizsgálja felül szerződését!

Mindenkinek érdemes időről időre átnéznie a lakásbiztosítási szerződését, különösen azoknak, akik legalább három éve ugyanannál a biztosítónál vannak, és nem aktualizálták a benne szereplő tételeket. Az elmúlt évek magas inflációja és az ingatlanok újjáépítési költségeinek növekedése miatt előfordulhat, hogy a régi lakásbiztosítások már nem fedezik a szükséges károkat.

A lakásbiztosítási fedezetek – vagyis az az összeg, amelyet a biztosító egy káresemény esetén kifizet – általában az infláció mértékével emelkednek évről évre automatikusan. Az építőiparban azonban ennél jelentősebb volt az áremelkedés, például 2022-ben az épületek építési költsége 26,7 százalékkal nőtt. Érdemes ennek megfelelő újjáépítési költségekkel kalkulálni.

Ha a szerződéskötés óta jelentős felújítás vagy bővítés történt, illetve új, értékes háztartási cikkeket, berendezéseket vásárolt és szereltetett be, akkor ezeket is érdemes bevenni az ingóságok közé, valamint ennek megfelelően megemelni a biztosítási összeget. Egy új indukciós tűzhely, drága televízió vagy napelemes rendszer esetleges károsodását a biztosító csak abban az esetben téríti meg, ha ezek szerepelnek a biztosítási fedezetben.

Az újjáépítési érték nem azonos a piaci árral

Főként vidéken jellemző, hogy az ingatlantulajdonosok nem akarják elfogadni a biztosítók ajánlatát az ingatlanjukra, mert úgy vélik, hogy a házuk nem ér annyit, amennyire a biztosító értékeli. Azonban a biztosító nem az eladási árat veszi alapul, hanem azt, hogy mennyibe kerülne az ingatlan teljes újjáépítése megsemmisülés esetén. Emiatt előfordulhat, hogy egy falusi házat jóval magasabb összegre biztosítanak, mint amennyi a piaci értéke, ellenkező esetben az ingatlan alulbiztosított lenne.

Budapesten ezzel szemben gyakran az a helyzet, hogy a tulajdonosok magasabb összegre szeretnék biztosítani lakásukat, mint annak újjáépítési értéke, mivel a piaci áruk jelentősen meghaladja ezt. Ez azonban felesleges pénzkidobás, mert kár esetén a biztosító kizárólag a helyreállítás költségét téríti meg. Egy hasonló vidéki és budapesti ingatlan újjáépítési költsége között sokkal kisebb a különbség, mint a piaci árukban tapasztalható eltérés.

Lakáshitelesek is válthatnak biztosítást

Azok is válthatnak biztosítót, akik lakáshitelből vásárolták ingatlanjukat, és emiatt kötelező volt biztosítást kötniük, vagy akik hűségidőt vállaltak a meglévő biztosítónál díjkedvezmény fejében. Fontos azonban tudni, hogy ha valakinek lakáskölcsöne van, és a biztosítási szerződésben hitelbiztosítéki záradék szerepel, akkor ezt az új szerződésre is át kell vezetni, és a banknak be kell mutatni. Ugyanez a szabály vonatkozik a CSOK és a CSOK Plusz támogatás esetében is.

A tartamkedvezményes ügyfelek számára is lehetséges a biztosítóváltás, azonban náluk előfordulhat, hogy a biztosító előírja a kedvezmény utólagos visszafizetését, ha másik társasághoz szerződnek. Éppen ezért ilyen esetben érdemes mérlegelni, hogy a biztosítóváltás valóban anyagi előnyt jelent-e.

Az új ügyfelek gyakran kedvezőbb díjat kapnak, mint a régiek

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) esetében már megtiltották azt a gyakorlatot, hogy az új ügyfelek kedvezőbb díjon köthessenek biztosítást, mint a régi, hűséges ügyfelek. A lakásbiztosításokra azonban ilyen szabály nem vonatkozik.

Gyakran tapasztalható is, hogy ugyanazt a biztosítást az új ügyfelek alacsonyabb díjjal köthetik meg, mint a már meglévők. Érdemes kihasználni ezeket a lehetőségeket, figyelni a kampányok során meghirdetett akciókat, és összehasonlítani az ajánlatokat. Ha kedvezőbb biztosítást találunk, akkor érdemes váltani – tanácsolják a Bank360 szakértői.

Fotó: illusztráció/Freepik