
Gazdasági kitekintő Pogátsa Zoltánnal
„Gazdasági kitekintő 2025” címmel tartott előadást március második felében dr. Pogátsa Zoltán közgazdász, egyetemi docens, a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Innovációs Klubjának meghívására. A sokakat érdeklő program keretében a hazai és a nemzetközi folyamatokat elemezve mutatta be Magyarország idei és jövőbeni gazdasági kilátásait, mozgásterét.
Többféle negatív hatás
Egyszerre több problémával találjuk szemben magunkat
– mondta dr. Pogátsa Zoltán közgazdász, egyetemi docens.
Egyrészt van egy költségvetési hiány, amit már a Pénzügyminisztérium növelt az eredeti célhoz képest. Ezért az elmúlt években is azt láttuk, hogy évről évre jelentős költségvetési hiány volt. Van egy stagnáló gazdaságunk, ami ugye arról szól, hogy most már hosszú évek óta egy ilyen piros nulla-fekete nulla, piros-nulla fekete-nulla van, tehát igazából nem sikerült még ezt beindítani. Van egy zuhanó beruházási rátánk, ami ugye abból a szempontból ad okot aggodalomra, hogy nem nagyon nő a gazdaság, ha nem ruháznak be a vállalkozások. Van egy kedvezőtlen nemzetközi környezetünk, itt elsősorban a német gazdaság szenvedésére gondolok. Van egy kezdődőnek tűnő gazdasági válság az Egyesült Államokban, a tőzsde esése stb. Tehát olyan nagyon kedvező híreket nem tudok sajnos mondani. Azért egy reálbér növekedés van a gazdaságban. Ez talán az egyik kedvező hír. A második pedig, hogy továbbra is teljes foglalkoztatás van Magyarországon, sőt, Magyarország egy nettó munkaerő-importőr, tehát nagyságrendileg kb. százezer külföldi dolgozik most már Magyarországon. Ezeknek egy igen jelentős része Ázsiából érkezett állampolgár, úgyhogy azért ez a két pozitívum van.
- A vállalkozások mit tehetnek? 2025-ben összehúzzák magukat, túlélnek, várakoznak? Mi a stratégia?
Tőke, munkaerő, infláció
A vállalkozásoknak alapvetően két dologra van szüksége. Az egyik a hozzájutás az olcsó tőkéhez. Itt az lenne a kedvező, ha a Nemzeti Bank a kamatszintet le tudná hozni. A másik pedig a munkaerő, a képzett munkaerő. Én attól tartok, hogy itt van egy nagyon-nagyon nagy baj, tehát, hogy a vállalkozások az összes felmérés szerint arról panaszkodnak, hogy nem igazán találnak nekik megfelelő, képzett munkaerőt. Az oktatási rendszernek a különböző output indikátorai azt mutatják, hogy ez még ráadásul romló tendenciát is mutat, tehát akiket fel tudtak venni az elmúlt évtizedekben, azokat legalább in-house újra tudták képezni a cég szükségleteinek megfelelően. Most a képzésből kijövő diákoknál viszont nagyon sokszor az értő olvasás és a problémamegoldás is gondot jelent. Erre konkrét statisztikai adataink vannak, úgyhogy félő, hogy az oktatási rendszerünkből kikerülő magyarok kevésbé fognak tudni beilleszkedni a munkaerőpiacra, amit a magyar gazdaság láthatólag úgy old meg, hogy külföldi munkavállalókat hoz be helyette, miközben azért lenne tartaléka a hazai gazdaságban is. És a harmadik dolog, ami kell egy vállalkozásnak, az pedig a kereslet. Ami nem indul be, az a hazai kereslet.
Olyan inflációs sokkot élt át a magyar társadalom az elmúlt években, hogy teljesen racionális, hogy ha a megélhetés költségei magasak – és sajnos az – akkor a háztartás megtakarít és óvatosan költekezik. Az az ő szempontjából jó, csak a vállalkozás szempontjából meg ugye, ez lenne a kereslet.
Nemzetközi hatások
- A gazdasági fejlődés vagy a kilábalás, az attól függ, hogy milyen lesz a nemzetközi környezet?
Attól is függ. Én az ukrajnai háborúnak már nem sok hatást tulajdonítok. Magától attól, hogy mondjuk véget érne a háború, valami békekötés történne – adja Isten, hogy ilyen történjen – de ettől én nem várok semmifajta drámai változást a nemzetközi környezetben. Ennél sokkal fontosabb egyrészt, hogy a német gazdaság hogyan szerepel, másrészt pedig az a vámháború, amit Trump elnök elindított. Ez nem tesz jót az európai termelőknek és így Magyarországnak sem, hiszen nehezebben jutunk be más országok piacaira direktben is, meg a német gazdaságon keresztül is. Tehát a német gazdaság, aminek a magyar gazdaság a beszállítója, az is nehezebben jut be más gazdasági blokkok piacaira, úgyhogy nekünk egyáltalán nem kedvező Trump elnöknek ez a vámháborús politikája. És a német gazdaságnak a szenvedése, leginkább az autóipar. Ezek azok szerintem, amik tényleg nagyon komoly tényezők. Szerintem az ukrán háború nem annyira.
Szöveg: Buza Beáta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg