Az aszály sújtotta gyenge almatermés jelentős drágulást okoz Magyarországon
Az Európai Unióban másfél millió, idehaza 150 ezer tonnával kevesebb almára számítanak, emiatt egyértelmű, hogy drágul a gyümölcs.
Az almaültetvényeknek is ártott az aszály: idén hozzávetőlegesen 150 ezer tonnával kevesebbet takaríthatnak be belőle a hazai ültetvényeken, mint tavaly – adta hírül a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet.
Kevesebb gyümölcs lesz – drágábban
Idén gyengébb lesz az almatermés, a szakemberek mindössze 330 ezer tonnát valószínűsítenek, ami 150 ezer tonnával kevesebb a tavalyinál. Ez már most érezteti a hatását a felvásárlási árakban: a becslések szerint 25-35%-kal drágul kedvenc gyümölcsünk. A gyengébb termés hátterében több tényező áll: tavaly a fák leterheltebbek voltak, ami idén egy eleve gyengébb virágzásban és termésben ütött vissza. Ezen kívül további jelentős terméskiesést okozott az is, hogy ebben az évben az időjárási károk szinte minden válfajával szembe kellett nézniük a gazdáknak. A szélsőséges csapadékeloszlás, a korán jött tavasz, majd a hirtelen lehűlés után a nyári száraz, hosszan tartó kánikula okozott gondokat - írja a divany.hu.
Az aszály és a hőség miatt a gyümölcsök növekedése is elmarad a szokásostól, így várhatóan kisebb lesz a méretük. Az egész Európai Unióban gyengébb egyébként a termés az átlagosnál: idén akár másfél millió tonna alma is hiányozhat, ami minden bizonnyal a felvásárlási árakban is megmutatkozik majd. Ráadásul a világ ivólé-szükségletét legnagyobb részben biztosító narancsültetvények komoly növényegészségügyi gondokkal küzdenek, így narancsból is jelentős a kiesés, ami szintén növeli az azt pótló almasűrítmény, illetve léalma iránti piaci keresletet. A hazai felvásárlási ár a léalma esetében már most 75-80 Ft/kg körül van, ami a tavalyinak csaknem a duplája.
Fotó: Illusztráció/Freepik