A diákmunkák szezonja elindult, de a magyar fiatalok visszafogottabbak a munkakeresésben
A magyar diákok munkavállalási kedve jelentősen elmarad nyugat- és észak-európai társaiktól. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatása szerint a magyar diákok csupán 6%-a vállalt munkát 2022-ben, szemben a nyugat- és észak-európai országokban tapasztalt magasabb arányokkal.
A tanulmány szerzője, Erdélyi Dóra az InfoRádióban elmondta: a nyári tanítási szünetben, illetve a főiskolai, egyetemi vizsgák befejezését követően sok diák a pihenés mellett munkát is vállal, hosszabb-rövidebb időre. Hozzátette: egyre többen a tanulás mellett is dolgoznak, ennek ellenére a nyár a diákmunkák csúcsszezonja. A statisztikai adatok és a kutatások alapján
Nyugat- és Észak-Európában jóval nagyobb hagyománya van a diákok foglalkoztatásának, mint a kelet-közép-európai országokban.
Hollandiában a diákok 73%-a dolgozott, míg Izlandon, Norvégiában, Dániában és Svédországban is jelentős a diákok foglalkoztatottsága. Kelet-Közép-Európában általában alacsonyabb a diákok munkavállalási hajlandósága, Romániában pedig a legalacsonyabb, mindössze 2%.
Erdélyi Dóra szerint a magyar diákok átlagos órabére 2024 első négy hónapjában 2050 forintra emelkedett, ami még mindig jócskán elmarad a nyugat-európai bérektől. Németországban például a diákok akár négyszer annyit is kereshetnek, mint magyar társaik. A diákok munkavállalási kedvét befolyásolja a fizetés mértéke is, amit a különböző országok közötti jelentős bérkülönbségek is tükröznek.
Magyarországon az utóbbi években némileg nőtt a diákok munkavállalási aránya, és a nyári időszakban várhatóan 120 ezer diák fog dolgozni legalább néhány hétig. Azonban az iskolai időszak alatt a diákok többsége nem vállal munkát, pedig jelentős munkaerőpiaci potenciált képviselnének.
Fotó: Illusztráció/Médiacentrum Zalaegerszeg