Új sebességkorlátozást vezetnek be a hazai utakon
Mostantól a mentők sem száguldhatnak korlátlanul – a kevesebb baleset érdekében.
Az Országos Mentőszolgálat a saját gépkocsivezetői számára is biztonsági határt húz, a balesetmentes és biztonságos közlekedés érdekében a mentőautók szirénázva is legfeljebb plusz 30 km/órával lépik túl a többi közlekedőre vonatkozó legnagyobb megengedett sebességet – közölte a szervezetre hivatkozva az Infostart.
A megkülönböztető jelzések használata mellett bekövetkezett mentőbalesetek szakértői elemzése megmutatta, hogy az adott útszakaszra vonatkozó sebességhatár 30 km/óránál nagyobb mértékű túllépése jelentősen növeli a súlyos balesetek kockázatát, amely ekkor már nincs arányban a sikeres életmentés esélyének a gyorsaságtól remélt növekedésével.
A megkülönböztető jelzés használata közben a legnagyobb sebességet nemzetközi példákat is figyelembe véve határozta meg az Országos Mentőszolgálat. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például 50 km/órás sebességkorlátozású útszakaszon szirénázva legfeljebb 80 km/órás sebességgel haladhat, autópályán, ahol 130 km/óra a megengedett legnagyobb sebesség, a mentőautó legfeljebb 160 km/órával közlekedhet, kereszteződésbe érve a piros lámpán maximális körültekintéssel, megkülönböztető jelzéseket használva is legfeljebb 30 km/h sebességgel hajthat át.
Jelenleg évente átlagosan hetven súlyos mentőbaleset történik Magyarországon. Az utakon közlekedők edukációját szolgáló kampányok és a szirénázó járművekre vonatkozó biztonsági szabályok együttesen alkalmasak lehetnek a mentőbalesetek megelőzésére és a mentők biztonságos és gyors közlekedésének elősegítésére a mentőszolgálat szerint.
Fotó: illusztráció/Országos Mentőszolgálat/Facebook