Ásatási nyílt nap Válluson
Régészeti nyílt napot szerveztek Válluson. A Szent Miklós monostor feltárásán közel 50 érdeklődő vett részt. Az ásatás a Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz Program támogatásával valósult meg.
2016-ban indultak el a régészeti kutatások a pálos monostor romjainál. Az ezt követő években a szakemberek talajradaros felméréseket végeztek, majd idén ezekre az eredményekre alapozva folytatták a munkálatokat.
"Három helyszínen nyitottunk kutató szelvényeket. Az egyik szelvényünk közvetlenül a templomtól északra eső részen, ahol már 2019-ben feltételeztük az egykori sekrestye helyét. Ezt a részt vizsgáltuk, meg is találtuk két falát. Ami igazán nagy eredmény az eddigiekhez képest, hogy a sekrestye falai alatt korábbi időszakból származó épületnyomokat is azonosítottunk."
- közölte Simmer Lívia, régész, főmuzeológus.
A kutatócsoportot az ásatáson több közösségi régész is segítette. Az önkéntesek a munkafolyamatban, a feltárt anyagok feldolgozásában, valamint a kiállítások előkészítésében egyaránt részt vettek.
"Olyan 3-4 évvel ezelőtt kezdtem el körülbelül, akkor tudtam meg, hogy a múzeumnál van ilyen lehetőség, ahol ásatásokon részt lehet venni. És jöttem kipróbáltam és nagyon beleszerettem, azóta ha van lehetőség, akkor mindig jövök. Mert ugye érdekel a múltunk, annak ezek a titkos dolgai, amik a föld alatt vannak, és mindig meglepetésszerűen jönnek elő. Ezek mindig nagyon izgalmas dolgok. Úgyhogy ez nagyon tetszik."
- nyilatkozta Papp László, közösségi régész.
Az archeológusok a feltárást a Nemzeti Kulturális Alaptól kapott támogatásnak köszönhetően fejezték be.
"A régészeti feltárásokat nem csak a közösségi régészeink segítségével tudtuk folytatni, hanem egy pályázatnak a segítségével is. Amelyet 2022-ben a Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz program segítségével értünk közel 8 millió forintot, hiszen azt tapasztaltuk, hogy a régészeti feltárásokat, évről évre megtudjuk szervezni. Viszont voltak olyan természettudományos vizsgálatok, antropológiai, archeozoológiai, térinformatikai, geofizikai vizsgálatok, amelyek olyan drágák voltak, hogy anyagi forrás hiányában, csupán lelkesedésből, nem tudtuk ezeket a vizsgálatokat elvégeztetni."
- mondta el Havasi Bálint, a zalaegerszegi múzeumok igazgatóságának régész főigazgatója.
Az ásatás, melynek eredményét a Mindszentyneumban egy konferencián ismertetik, várhatóan pénteken zárul. A régészek a Zala vármegyei és a magyarországi pálos kutatásokról egy kötetben is beszámolnak.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg