2025.02.05., szerda - Ágota, Ingrid napja
facebook
Keresés
Kiskérődzők pestise Zalában – Mit mond a víruskutató?

Kiskérődzők pestise Zalában – Mit mond a víruskutató?

2025. február 03., 14:10
Magyarországon eddig sosem fordult elő a vírus, amely rendkívül ragályos, és most Zala vármegyében mutatták ki. Az országos főállatorvos azt mondta az InfoRádióban, hogy mivel nem gyógykezelhető az állatállomány, mindenképpen felszámolásra van szükség. Rusvai Miklós szerint gidák, bárányok bizonyos fajtáinál akár százszázalékos elhullást is okozhat ez a betegség.

Magyarországon is megjelent a kiskérődzők pestise (peste des petits ruminants, PPR), amelyet Romániából hurcoltak be. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleménye szerint az érintett állomány felszámolása folyamatban van Zala vármegyében. A juhok és a kecskék egyik legfertőzőbb betegségéről van szó. Hazánkban eddig sohasem fordult elő, Afrikában, a Közel-Keleten és Ázsiában viszont tömegesen vannak ilyen esetek. Az országos főállatorvos az InfoRádióban elmondta: Európán belül Romániában, Görögországban, valamint Bulgáriában állapították meg korábban a kiskérődzők pestisét.

Pásztor Szabolcs hozzátette: a megfertőződött állatoknál magas láz, savós orrfolyás és általános levertség a legjellemzőbb tünet. Adott esetben elég magas elhullási aránnyal is járhat a betegség. Mivel nem gyógykezelhető az állomány, mindenképpen felszámolásra van szükség ilyenkor.

Az országos főállatorvos tájékoztatása szerint a magyar hatóságok bevezették a járvány megelőzéséhez szükséges intézkedéseket. A fertőzött állomány felszámolása mellett fokozott megfigyelést rendeltek el a fertőzött telepnél, amely körül védőkörzetet alakítottak ki. Mindezeken kívül életbe lépett a kiskérődzők szállítási tilalma, továbbá fel kell mérni és meg kell vizsgálni minden fogékony állatot a területen belül.

Pásztor Szabolcs kiemelte: ilyen esetben az állategészségügyi szabályok betartása a legfontosabb, az elővigyázatosság miatt mindig el kell végezni a szükséges vizsgálatokat szállítás előtt. A telepre már beszállított állatokat pedig karanténba kell helyezni, ezzel ugyanis még időben megelőzhető a nagyobb mértékű fertőzés, illetve a továbbterjedés. A fertőzés nagyobb állatállományokra is veszélyt jelenthet más helyszíneken, ezért nagyon fontos a beteg állatok elzárása. A betegség megjelenése kapcsán további intézkedésig Romániából Magyarországra nem érkezhetnek kiskérődző szállítmányok.

Az országos főállatorvos hangsúlyozta: a kiskérődzők pestise ellen ugyan van védőoltás, de annak használata az Európai Unióban nem engedélyezett, és nincs is rá szükség, ugyanis az elrendelt intézkedésekkel megelőzhető a pandémia.

Komoly tünetei lehetnek a ragályos vírusnak

Rusvai Miklós azt mondta az InfoRádióban, hogy a kiskérődzők vírusa rokon a kanyaró kórokozójával, de embert nem betegít meg. Ez egy vírusfertőzés, amely főleg a juhokra, valamint a kecskékre veszélyes. Hozzátette: az emberek ugyan biztonságban érezhetik magukat, az állatok körében viszont rendkívül ragályos ez a vírus. A szakértő figyelmeztetett, hogy gidák, bárányok bizonyos fajtáinál akár százszázalékos elhullást is okozhat.

Az érintett állatoknál leginkább láz, bágyadtság, étvágytalanság jelentkezhet, de később a légzőszerveken és az emésztőszerveken akár kimaródások, vérzések vagy elhalások is lehetnek. Olyan nagyon súlyos légzőszervi tünetekkel is lehet számolni, mint például a tüdőgyulladás vagy a köhögés, illetve egyes állatoknál bélgyulladással vagy hasmenéssel is együtt járhat a fertőzés.

A kiskérődzők pestise adott esetben nagy gazdasági károkat is okozhat, ezért sorolják a bejelentési kötelezettség alá tartozó betegségek közé. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha valahol felüti a fejét a pestis, akkor az illetékes hatóságnak azonnal jelenteni kell, illetve az érintett magyar szervnek is jelentési kötelezettsége van a nemzetközi állategészségügyi intézmények felé. Mindig hatósági eljárás a következmény zárlattal, karanténnal, illetve a fertőzött állatállomány kiirtásával.

A víruskutató elmondta: a tevék esetleg elkaphatják ezt a vírust, és bár a vadállatok – mint például a muflonok – fogékonyak a fertőzésre, náluk nem okoz súlyos megbetegedést – tájékoztatott az Infostart. 

Fotó: illusztráció/Freepik

# Kapcsolódó cikkek