
Itt az 5 legjobb természetes tojásfesték húsvétra!
Miért van szükség ecetre a tojásfestéshez?
A tojásfestés során használt színezőanyagok molekulái rendkívül összetettek. A kialakuló színt ezek szerkezete és mérete határozza meg, és már a legkisebb változás is jelentős színmódosulást eredményezhet. Ezt a változást idézhetik elő például a savak, köztük az ecet is.
A szín teltsége és egyenletessége attól függ, mennyi festék képes megtapadni a tojáshéj felszínén. A festéknek egyenletesen és megfelelő vastagságban kell tapadnia, hogy szép eredményt adjon.
Az ecet oldja a tojáshéjban lévő meszet, zsírtalanító hatású, és savas kémhatása révén a héjat pozitív töltésűvé teszi. A festékmolekulák negatív töltésű részei ezáltal könnyebben kapcsolódnak a héj felszínéhez, ami segíti az egyenletes színképződést – írja az EgészségKalauz.
Miért nem ajánlott citromsavat használni ecet helyett?
A savakat azok erőssége alapján lehet rangsorolni. Az erősebb savak gyorsabban oldják a tojáshéjat, azonban ez nem mindig előnyös. Ha túl erős savat használ, a festékmolekulák polarizáltsága nem alakul ki megfelelően, így a szín halvány, egyenetlen lehet, sőt, a héj szerkezete is jelentősen károsodhat. Amennyiben nem használ savat, a héj felszínén nem jön létre az a pozitív töltésű réteg, amely a festék megtapadásához szükséges.
Tojásfestés természetes alapanyagokkal
Amennyiben idén természetes alapanyagokat szeretne használni a tojásfestéshez, az alábbi lehetőségeket érdemes kipróbálnia:
-
Lilakáposzta – zöldeskék árnyalat
-
Cékla – rózsaszínes, lilás színek
-
Kurkuma – élénk sárga
-
Vöröshagyma héja – rozsda vagy bordó tónus
-
Kávé – barna színezés
A választott alapanyagokat érdemes felaprítani vagy turmixolni, majd enyhén ecetes vízben felfőzni. A főzetet ezt követően le kell szűrni, és ebben a lében lehet a tojásokat megfőzni. Érdemes a tojásokat a festőlében hagyni kihűlni, így a szín mélyebbé válik.
Amennyiben mintát is szeretne a tojásokra, érdemes először viasszal megrajzolni azokat. Ebben az esetben a tojást előre meg kell főzni, majd kihűlés után lehet a hideg festőlébe helyezni. A viasz meleg hatására megolvadna, ezért a mintás tojásoknál a hideg eljárás javasolt. Ilyenkor hosszabb időt kell hagyni a színezésre, hogy a szín kellőképpen mély és egyenletes legyen.
Ha hosszabb távra szánja a tojásokat, érdemes nyersen kifújni azokat, alaposan kimosni a belsejüket, majd csak a héjat festeni. Egy kis szalaggal átfűzve díszként is használhatók, és nem kell attól tartani, hogy a tojások később kellemetlen szagot árasztanak.
Összegzés
A festéknek egyenletesen és kellő vastagságban kell a héjhoz tapadnia a szép szín érdekében. Az ecet nemcsak zsírtalanít, hanem előkészíti a héjat a színezésre azáltal, hogy oldja a meszet, és elősegíti a pozitív töltés kialakulását. Az ecet savtartalma megfelelő az egyenletes színezéshez, míg az erősebb savak inkább roncsolják a tojáshéjat. Természetes színezékekkel pedig nemcsak szép, hanem környezetbarát tojásokat is készíthet.
Fotó: illusztráció/Freepik