Takács Ágnes emlékkiállítás
Szabolcs Péter sokak által ismert és kedvelt felesége a Göcseji Múzeum restaurátora volt, illetve önmaga is egész életében alkotott. A szobrászművész elmondta: párja nemcsak a saját alkotásaival hagyott maradandó nyomot, hanem az ő munkáinak megálmodásában és megformálásában is mindig aktívan részt vett:
Csendben, ügyesen, módszeresen végezte a maga művészti tevékenységét. Nagyrésze olyan, ami bekerült a lakásokba, főleg textilekkel foglalkozott az utóbbi időben. Azoknak a takaróknak látszódnak a fotói itt, melyek elkerültek a családokhoz. A korai rajzai vannak itt, illetve van egy nagyon szép kis bronzszobor, amit a született kisfiúnk alkalmából csinált, - ami biztos, hogy sokkal szebb, mint az enyém. Ezen kívül vannak itt még dokumentumok arról az időről, mikor még együtt éltünk.
A tárlat egy kiemelt darabja a restaurátor diplomamunkája, amely egy 19. század végéről származó, népies díszítésű női ködmön. A ruha eredeti tulajdonosa a kabátkát 1870-ben, az esküvőjén viselte.
Itt látható a kiállításon a vizsgamunkája, a diplomamunkája, ami egy nagyon régi paraszt ködmönnek a rendbehozatala volt. Ez teljesen foszlányokban volt, és nagyon-nagyon sokáig dolgozott rajta, míg megcsinálta. Ezen kívül ezt is el szoktam mondani, hogyha én csinálok valamit, és nem sikerül akkor azt szoktam mondani, hogy úgy akartam. Ő, aki restaurátor volt, annyira tisztelte az emberi művészeti tevékenységet
- tette hozzá Szabolcs Péter.
A műterembe számos látogató érkezett, hogy a gyászoló családtagokkal együtt, egy kötetlen beszélgetés során felidézzék Takács Ágnes emlékét. A kiállított alkotások segítségével újra átélhették, vagy éppen megismerhették a művészeti szellemiségét.
Szöveg: Kiss Alexandra
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg