Először a nagyszínpadon
Ma mutatja be a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház – Dura Veronika és Ticz András főszereplésével - a Rómeó és Júliát. A világirodalom talán legismertebb – tragikus - szerelmi történetét Mihály Péter rendezésében láthatja a közönség. Shakespeare klasszikusának fő témája - legyőzheti-e a szerelem a családi viszályt, az éteri érzelmek felülemelkedhetnek-e a gyűlöleten - ma sem kevésbé aktuális, mint 400 éve. A zalaegerszegi adaptáció minden eszközzel igyekezett korszerűvé tenni a darabot, a ma is érvényes üzenetet a jelenkori nyelvezet és a fiatalos látványvilág erősíti fel.
Mihály Péter rendező a Zalaegerszegi Médiacentrumnak elmondta: a koncepciója alapvetően az volt, hogy egy olyan előadást készítsenek, ami lenyomata a mai kornak, ugyanakkor tiszteletben tartja a szerző üzenetét. A nyelvezete is olyan, ami most már a felnőttekre is igaz, hogy ne kelljen magyarról magyarra fordítani, éppen ezért Varró Dani fordítását dolgozták át a saját előadásukhoz a lehető legmegfelelőbbre. A díszlet is stilizált, mégis leginkább a mai korhoz, vagy talán még a jövőhöz is közelálló térből indul el, de aztán egy finom trükkel megfogalmazódik és megjelenik benne a reneszánsz kor is.
A címszerepekben Dura Veronikát és Ticz Andrást láthatja a közönség. Mindkettejük számára kihívásokkal teli, de nagy öröm a karakterek megformálása.
Dura Veronika számára - mint mondta - Júlia szerepe óriási nagy felelősség, hiszen kezdetben a naiv szerelem jelenik meg, majd a második felvonásban már egy olyan nőt látunk, aki a saját kezébe veszi a sorsát. Az érdekházasság helyett az igaz szerelmet választja. Ennek a megformálása nem könnyű: eljutni arra a végpontra, hogy ez egy érett, felnőtten gondolkodó női karakter lesz, aki igazi női hősnővé válik.
Ticz András Rómeója, saját megítélése szerint nagyon impulzív, nagyon erősen éli meg az érzéseit, mind a fájdalmat, mind a szerelmet. A színművész úgy véli, sikerült jól együttműködnie a rendezővel és közös nevezőre jutottak.
A további szerepekben mások mellett Kiss Ernő, Debrei Zsuzsanna, Besenczi Árpád, Papp Lujza, Baj László, Bellus Attila, Farkas Ignác, Helvaci Ersan David, és Kovács Martin látható. A díszletek és jelmezek Kiss Borbála munkáját dicsérik, a tánckoreográfiáért Kósa Ruben felelt, míg a vívást Simon Kristóf és Matyovszky Balázs tanította be a színészeknek. A zalaegerszegi előadáshoz a zenét Szemenyei János szerezte.
Szöveg: Szigeti Éva
Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg