2025.02.05., szerda - Ágota, Ingrid napja
facebook
Keresés
Drabik&Drabik

Drabik&Drabik

2025. január 21., 15:20
Apa-fia kiállítás nyílt a Gönczi Galériában.

Drabik István és Tamás  -  zalaegerszegi születésű, ma már Budapesten élő szobrászművészek –főként fémekből formálnak sajátos világot. A Keresztury VMK idei első tárlata egy különleges családi bemutatkozás: a két alkotónak még nem volt közös tárlata. A szobrászok Preisinger Éva meghívására érkeztek a vármegyeszékhelyre. Mint a közművelődési szakember a Zalaegerszegi Médiacentrumnak elmondta: ez az ötlet egy teljesen új koncepció mentén született.

Úgy gondolkodtam, és egyébként Tóth Norbert volt segítségemre részben az ötlet kivitelezésénél és megvalósításánál, hogy szerepeltessünk együtt egy olyan művészpárost, akik együtt még nem szerepeltek itt Zalaegerszegen a kiállítóterekben.

Drabik István a Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékén végzett. Alkotásai vasból készülnek hegesztési technológiával, melyekben a formai tisztaság és az érzékeny felületek dinamikája érvényesül. Munkásságát nemzetközi szinten is elismerik - a szobrász ugyanakkor meghatározónak tartja zalaegerszegi emlékeit.

Mint mondta:

Nagyon jó közösségben éltem, szerintem az sokat számított, a kis helyi kezdő értelmiségnek a közegében, amit szerettem nagyon, és ez elég motiváló volt. Leginkább Fischer György segített ebben nekem, hogy az útra tereljen.

Drabik Tamás, - aki a Képzőművészeti Egyetemen diplomázott-, az Ady Endre Általános Iskolában kezdte tanulmányait: Frimmel Gyula a grafikát, Fischer György és Farkas Ferenc a szobrászatot kedveltette meg vele. Munkáit a figurális ábrázolás különleges formái és a hétköznapi lét érzelmekkel átszőtt megjelenítése jellemzi. Az acél nála az önkifejezés és innováció eszköze. Alkotásai organikus formákat és ipari elemeket ötvöznek, miközben feszegeti az absztrakció és felismerhetőség határait – hangzott el a megnyitón.

A szobrász szerint az a fontos, hogy egy-egy szoborral, figurával foglalkozik, emberi alakokkal, egészen absztrakt vagy kevésbé absztrakt módon de ezek olyan módon vannak átírva, hogy túlcsorduló érzelmeket, állapotokat jelenítenek meg. Hozzátette: azért hívja őket inkább fejeknek, mint portrénak, mert nem egy egész személyiséget, hanem árnyalatokat bemutató dolgok, mint a színházi maszkok, amik egy-egy karaktert próbálnak megjeleníteni.

A kiállítás február 12-ig látogatható.

Szöveg: Szigeti Éva 

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

F8e5H-Y78eE
# Kapcsolódó galériák