Ember és állat számára egyaránt megterhelő a nyári időjárás
Az udvaron az árnyékos, hűvös hely, valamint a hideg víz a legfontosabbak. Az életmentő folyadék gyorsan felmelegszik, ezért gyakran kell cserélni. Ha erre nincs mód, több tálban, lehetőleg naptól védett helyre kell kirakni. Mivel a kutyák nem tudnak izzadni, lihegéssel adják le a hőt. A megfelelő hűtés hiányában könnyen hőgutát kaphatnak.
Ilyenkor gyakorlatilag életmentés van, az elsődleges, hogy a maghőmérsékletet minél inkább a kritikus hőérték alá vigyük. Nagy hőfokon a fehérjék tönkremennek, és onnantól megfordíthatatlan a folyamat. Elsődleges a hideg víz, ami rendelkezésre áll. Lábvégeket, egész testfelszínt hűteni, de arra is kell gondolni, hogy ne becsomagoljuk egy hideg törölközőbe, mert akkor nem tudja leadni a hőt. Tehát inkább átvizezni és utána szellőztetéssel biztosítani, hogy ez a hőmennyiség el is kerüljön a testfelszínről
- mondta portálunknak dr. Matyovszky Balázs állatorvos.
A Bogáncs Állatvédő Egyesületnek ilyenkor sokszor kell életveszélyes állapotba került kutyákat vagy macskákat menteni. A legtöbb esetben tájékozatlanság és gondatlanság miatt kerülnek bajba az állatok. Akadnak köztük olyanok, melyeket lakásban tartanak.
A házőrzők önszántukból soha nem mozognak a kánikulában. A hőséget általában a nagyobb testű, sötét színűek viselik a legnehezebben. Szem előtt tartandó, hogy a felhevült aszfalt égési sérüléseket, azaz komoly fájdalmat okozhat a kutyáknak.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg