
A kullancscsípés veszélyeire figyelmeztetnek a szakemberek
A vérszívók száma jelentősen megnőtt, amit a kormányhivatal erdészeti osztályának vizsgálatai is igazolnak. Amint arról Lövei Gergő osztályvezető tájékoztatott: már április elején sokan jelezték, hogy a korábbinál többször találkoztak az élősködővel.
Az enyhébb telek következtében jelennek meg újabb fajok is. Ezek alapvetően déli elterjedésű fajok, amik még megjelentek az országunkban. Ezek újabb betegségeket is tudnak hordozni, ez a krími kongói vérzéses láz, ami veszedelmes. Ezeket egyébként onnan lehet felismerni, ezeket az újabb fajokat, hogy feltűnő a lábuknak a sávozottsága, tehát szabad szemmel is jól láthatóan, egyszerűen szólva csíkos lábuk van. Erre egyébként létrehoztak egy honlapot, a Kullancsfigyelő nevű oldalt, ahova fel lehet tölteni, hogyha valaki gyanús kullancsot talál és megvizsgálják, hogy ez valójában a beérkező új fajok egyike-e.
A védekezés egyik legfontosabb eszköze a megfelelő, teljes testfelületet elfedő ruházat. Emellett ajánlott a kullancsriasztó szerek használata is. A csípések következményei közé tartozhat a Lyme-kór, amit ha időben észrevesznek, antibiotikum-kúrával kezelhető. A vírusos agyhártyagyulladást azonban érdemes oltással megelőzni.
Kétféle készítmény kapható Magyarországon. Háziorvos is felírhatja, vényre kiváltható. Nagyon fontos, hogy az alapoltás az immunizációs séma 3 oltásból áll. Az első felvétele után 2 héttel vagy 1 hónap múlva következhet a második. Ez nagyjából majdhogynem teljes védettséget nyújt, de hosszútávon azonban kell az 1 évre adott oltási sorozat harmadik része és a 3-5 évente adott emlékeztető vakcinák. Kisgyerekeknek is már egyéves kortól beszerezhető, felírható, kapható
- mondta portálunknak Bába Marianna háziorvos.
A doktornő szerint érdemes időben elkezdeni az oltási sort, különösen azoknak, akik sokat tartózkodnak a természetben. Aki most kezdené, az sincs elkésve, mivel a védettség kialakulásához mindössze egy hónapra van szükség.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg